Wycieczka szkoleniowa do doliny Łopusznej

Kolejną wycieczkę – tym razem szkoleniową – Oddział PTTK zorganizował do doliny Łopusznej w Gorcach. Początkowo trasa wiodła ścieżką Seweryna Goszczyńskiego, poety okresu romantyzmu, który jako pierwszy odkrył Gorce dla polskiej literatury.

Po drodze mijaliśmy osobliwości przyrody nieożywionej jak: osuwiskowy Stawek Pucołowski, czy wychodnie skalne pod kulminacją Wyszniej. Z polany Jankówki podziwialiśmy panoramę południowych stoków Gorców w pełnej krasie szaty jesiennej.

Druga część trasy prowadziła dnem doliny Łopusznej. Potok jest najpiękniejszy na odcinku między Żubrowiskiem a Gajówką Mikołaja. Na licznych progach skalnych tworzą się niewielkie lecz piękne wodospady.

Polana Żubrowisko to miejsce, gdzie w latach 1950 – 1954 podjęto próbę introdukcji żubrów linii Kaukasko-Białowieskiej. Hodowla się nie powiodła z powodu epidemii pryszczycy. Ostatni żubr Pustak padł w marcu 1954 r.

Gajówka Mikołaja to osada leśna zbudowana w 1934 r. przez Stefana Lgockiego, jednego
z ostatnich właścicieli dworu w Łopusznej. Pierwszym gospodarzem na posadzie gajowego był Mikołaj Kostkin – Rosjanin, który do Łopusznej trafił jako jeniec z I wojny światowej. Obiekt przejął w 1991 GPN i zaadoptował na cele edukacyjne. Zawiera ekspozycję historyczną poświeconą ruchom partyzanckim w Gorcach oraz część przyrodniczą poświęconą puszczy karpackiej i jej mieszkańcom.

Na końcu wycieczki zwiedziliśmy najciekawsze obiekty znajdujące się w miejscowości Łopuszna.

Dwór modrzewiowy postawiony przez Romualda Lisieckiego w 1790 r. w którym aktualnie jest Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Drewniany kościół Świętej Trójcy  i św. Antoniego stoi  pięćset lat  na brzegu Dunajca. Kryje wewnątrz cenny gotycki ołtarz  w formie tryptyku z 1460 r. W polu centralnym ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Koronację Najświętszej Marii Panny przez Trójcę Świętą. Na bocznych skrzydłach znajdują się obrazy świętych: Antoniego Pustelnika, Franciszka
z Asyżu, Leonarda i Bernardyna ze Sieny.

Przy Gminnym Ośrodku Kultury zwiedziliśmy izbę pamięci ks. Prof. Józefa Tischnera. Był wybitnym filozofem i humanistą. Spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Impreza została zorganizowana przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Limanowej.

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>